Yanık Teşhir Alanı

  Sapanca Yanık’ta bulunan 180.000 m²’lik alan üzerinde konumlanmaktadır. Bu alanda; geniş yapraklı, ibreli ağaç grupları ile çalı grubu bitkiler ile mevsimlik çiçeklerin sözleşmeli üretimi yapılacaktır.

Sakarya Süs Bitkileri Yetiştiricileri Birliği İktisadi İşletmesi, S.S. Sapanca İlçe Merkezi ve Kırkpınar Beldesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ve S.S. Arifiye İlçesi Tarımsal Süs Bitkileri Kalkınma Kooperatifi ile işbirliği protokolü ve kira devir sözleşmesi yapılmıştır.

Sözleşmeli Üretim Modeli ile;
Bitkide kalite standartı,
Sürdürebilir üretim,
İstihdam konusunda katkı ,
İhracatta süreklilik ve artış sağlanacaktır.
Sogep
Doğu Marmara Kalkınma Ajansı ile yapılan sözleşme kapsamında 2020 yılı Sosyal Gelişim Destekleme Programı dahilinde, bitki doku kültürü laboratuvarından gelen bitkilerin Yanık üretim seramızda kültüre alınarak bakımı ve üretimi öngörülmüştür.

Proje 18 ay sürecektir. Proje kapsamında kurulacak süs bitkileri üretim merkezinde hedef kitleye eğitimler verilerek uzmanlaşmaları sağlanacaktır.

18 kadın ve 4 genç sürekli istihdam edilecek ve toplamda 40 kadın, sözleşmeli üretim modeli ile alım garantili üretim yapacaktır. Bu kapsamda 2880 m²’lik damızlık parseli, görsel iletişim stüdyosu, akıllı tarım teknolojisi ve tasarım atölyeleri kurulacaktır.